Vastuuvapauslauseke:Kaikki ilmoitetut hinnat ovat vain julkisesti saatavilla olevia online-viitelukuja eivätkä edusta todellisia myyntihintoja. Tarkista nykyiset hinnat, paketit ja ehdot valtuutetuilta jälleenmyyjiltä.
Tämän sarjan aiemmissa artikkeleissa tarkasteltiin tarkkuuskynnyksiä, tarkkuuden heikkenemistä, täys-kaarikattoja ja nopeuden ja tarkkuuden vaihtoa-. Jos olet saavuttanut tämän viimeisen erän, olet todennäköisesti valmis ostamaan. Oikean intraoraalisen skannerin valitseminen on paljon monimutkaisempaa kuin yhden tarkkuusluvun vertailu.
Markkinahinnat vaihtelevat noin 10 000 dollarista yli 45 000 dollariin. Lippulaivajärjestelmät (iTero, TRIOS, Primescan), vahvat arvoehdokkaat (Medit, Aoralscan) ja uudet vaihtoehdot eroavat toisistaan paitsi ilmoitetun tarkkuuden, myös tilausmallien, langallisen vs. langattoman suunnittelun, kärkien kulutustarvikkeiden ja viiden -vuoden kokonaisomistuskustannusten (TCO) suhteen. Väärä valinta aiheuttaa uponneita kustannuksia ja -vähän käytettyjä laitteita; oikea valinta muodostaa perustan klinikan digitaaliselle infrastruktuurille seuraavien 5–10 vuoden ajaksi.
Tämä päätösartikkeli sijoittaa vuoden 2025 riippumattomat in-in vivo -tarkkuustiedot vierekkäin-johtaville skannereille-. Sen jälkeen kartoitetaan viisi kliinistä skenaariota valintapolkujen selvittämiseksi, jotta voit erottaa "riittävä", "korkea" ja "korkea-sijoitetun pääoman tuottoprosentti seuraavien kolmen vuoden aikana."
Osa 1|Ensimmäinen kysymys: Mitä sinä todella skannaat?
Ensimmäinen kysymys ei ole "Mikä skanneri on tarkin?" mutta "Mitä minun pitää skannata?"
Eri kliiniset skenaariot sietävät hyvin erilaisia tarkkuustasoja:
| Kliininen skenaario | Tarkkuuskynnys | Skannerin marginaali | Valinnan prioriteetti |
|---|---|---|---|
| Yksittäiset kruunut / viilut / inlayt | 50–100 μm | Antelias | Aloitus{0}}taso täysin riittävä |
| 3–5 yksikön lyhyitä-jännesiltoja | 50–100 μm | kaventaminen | Keski{0}}luotettavampi |
| 7–9 yksikköä pitkät-jännitykset | Lähestyy 100 μm | Kriittinen | Lippulaiva vaaditaan |
| Täydelliset-kaaren implantit | <150 μm (passive fit) | Rajaviiva | Lippulaiva + IPG-fotogrammetria |
| Oikomishoidot täydet{0}}kaaret | 100–200 μm | Antelias | Aloitus-taso + ekosysteemisovitus |
| Täysin hampaattomat kaaret | Ei sovellu | Ylitetty | Älä käytä intraoraalista skanneria yksinään |
Kynnysarvot perustuvat ADA:n kliinisen hyväksyttävyyden vaihteluväliin marginaalisovitukselle (50–120 μm) ja konsensuslausunnoista digitaalisen intraoraalisen skannauksen osalta.
Johtopäätös:Tapausyhdistelmäsi sanelee vaaditun suoritustason. Jos 80 % skannauksista on yksittäisiä kruunuja, lyhyitä siltoja tai oikomistutkimuksia, aloitus- tai keski-tason avoin skanneri on riittävä. Jos koko-kaari-implantti ja All-on-X-kotelot hallitsevat, lippulaivalaitteisto ja fotogrammetria ovat välttämättömiä. Päätä kliininen kysyntä ensin; valitse laite toiseksi.
Osa 2|Tarkkuussijoitus Independent 2025 -in-in vivo -tiedoista
Valmistajan väitteet ovat markkinointia; riippumaton in{0}}vivo-testaus on ratkaiseva. A 2025Journal of Prosthetic Dentistrytutkimuksessa (Ender et al.) verrattiin kuutta suurta skanneria ja tavanomaisia näyttökertoja täydellisissä -kaariskannauksissa 10 potilaalta:
| Laite | Todellisuus (μm, mediaani ± SD) | Tarkkuus (μm, mediaani ± SD) | Taso |
|---|---|---|---|
| Perinteinen näyttökerta (viite) | - | 21 ± 4 | Viite |
| Dentsply Sirona Primescan | 41 ± 10 | 28 ± 11 | Ensimmäinen taso |
| Dentsply Sirona Primescan 2 | 42 ± 11 | 28 ± 12 | Ensimmäinen taso |
| Medit i900 | 47 ± 9 | 28 ± 7 | Ensimmäinen taso |
| SHINING 3D Aoralscan 3 | 55 ± 15 | 35 ± 10 | Toinen taso |
| 3Muoto TRIOS 5 | 61 ± 17 | 41 ± 16 | Toinen taso |
| Planmeca Emerald S | 96 ± 29 | 82 ± 38 | Kolmas taso |
Tärkeimmät havainnot:
Kaikki yleisimmät skannerit saavuttivat aitouden<100 μm-well inside the clinical acceptability window for single crowns and short bridges. "Insufficient accuracy" is no longer a realistic objection for routine restorative work in 2025–2026.
Primescan, Primescan 2 ja Medit i900 muodostavat tilastollisesti erottamattoman ensimmäisen tason (41–47 μm). Erot niiden välillä ovat hinta, ohjelmisto ja työnkulku pikemminkin kuin raaka tarkkuus.
Perinteiset jäljennökset säilyttävät parhaan tarkkuuden (21 ± 4 μm). Skannerin tarkkuus pysyy 1,3–4 kertaa korkeampi, joten toistuvat skannaukset (oikomisvalvonta, implanttiseuranta) vaativat edelleen huomiota johdonmukaisuuteen.
Laboratorionumerot näyttävät melkein aina paremmilta kuin todelliset tuolien näytöt. odottaa käytännön alennusta 20–30 %.
Osa 3|Yhdeksän johtavaa skanneria - Parametrien täydellinen yleiskatsaus
Tarkkuus on vain yksi ulottuvuus. Alla oleva taulukko yhdistää viitehinnan, todenmukaisuuden, painon, langattoman kyvyn, tilausmallin ja ydinvahvuudet (2025–2026 Yhdysvaltain markkinoiden viitehinnat dollareina):
| Laite | Viitehinta (USD) | Totuus | Paino | Langaton | Tilaus / Kulutustarvikkeet | Ydinvoimat |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 Muoto TRIOS 6 | ~$27,900 | Lippulaiva | 299 g | Kyllä | Dx Plus ~ 199 dollaria/kk (valinnainen) | Uusimman sukupolven AI-ominaisuudet |
| 3Muoto TRIOS 5 | ~$25,900 | 61 ± 17 μm | 299 g | Kyllä | TRIOS Care vuodesta 2 | ScanAssist, kalibrointi-vapaa |
| Dentsply Primescan 2 | $24,995 | 42 ± 11 μm | 542 g | Kyllä (pilvi) | DS Core pakollinen | Pilvi-natiivi, karieksen havaitseminen |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | Ei julkaistu | 194 g | Kyllä | Ei mitään | Sisäänrakennettu{0}}IPG-fotogrammetria, 2-in-1 |
| Kohdista iTero Lumina | ~$45,000 | Valmistajan väite | 260 g | Ei | 380 $/kk + ~3 $/skannaus | Suuri FOV, syvä Invisalign-integraatio |
| Medit i900 | $18,999 | 47 ± 9 μm | 165 g | Ei | Ei mitään | Luokan kevyin suorituskyky{0}}skanneri |
| Medit i700 langaton | $15,500 | Laboratoriovaatimus 10,9 μm | 328 g | Kyllä | Ei mitään | Avoin ekosysteemi, korkea kuvanopeus |
| Medit i700 (langallinen) | $13,500 | Laboratoriovaatimus 10,9 μm | 245 g | Ei | Ei mitään | Vahva arvo |
| Aoralscan 3 langaton | ~$12,999 | 55 ± 15 μm | 240 g | Kyllä | Ei mitään | Kiinteä sisäänkäynti langaton vaihtoehto |
| Medit i600 | $10,500 | Laboratoriovaatimus 10,9 μm | 245 g | Ei | Ei mitään | Kevyt sisääntulopiste |
| Aoralscan ELF | $11,999 | Ei julkaistu | 106 g | - | Ei mitään | Ultra{0}}kevyt, valinnainen IPG |
| Planmeca Emerald S | ~$15,000 | 96 ± 29 μm | 229 g | Ei | Ei mitään | Kariksen läpivalaisu |
Huomautuksia: Hinnat ovat julkisia viitelukuja ja voivat vaihdella huomattavasti alueen, paketin ja neuvottelujen mukaan. Primescan-sarjojen, Medit i900:n, Aoralscan 3:n, TRIOS 5:n ja Emerald S:n todenmukaisuusluvut ovat peräisin Enderin vuoden 2025 in-in vivo -tutkimuksesta; muut luvut ovat valmistajan tai laboratorion väitteitä, eivätkä ne ole suoraan verrattavissa täydellisiin-arch in-in vivo -tuloksiin. Painoeroilla on merkitystä pitkissä täysissä -arch-istunnoissa-Primescan 2 542 g:n painollaan on raskain langaton laite; Medit i900 165 g on tällä hetkellä kevyin suoritus{15}}vaihtoehto.
Osa 4|Viisi skenaarioon{1}}perustaista valintapolkua
Polku 1 - Pääasiassa yksittäisiä kruunuja, viiluja, upotuksia
Tarkkuustarve: 50–100 μm (kaikki valtavirran skannerit täyttävät sen).
Suositeltavat: Medit i700 (langallinen), Medit i600, Aoralscan 3 Wireless tai vastaavat avoimet -tilauksettomat skannerit.
Päivitysvaihtoehto: TRIOS 5 tai vastaava sulavampiin AI-avusteisiin työnkulkuihin{1}}.
Vältä puhtaasti korjaavia: korkeita{0}}tilausjärjestelmiä, joiden jatkuvia kustannuksia on vaikea perustella.
Polku 2 - 3–5 yksikköä lyhyt-jännityssillat ja sekoitettu korjaustyö
Tarkkuus on edelleen 50–100 μm, mutta pienemmällä marginaalilla.
Suositeltu: Medit i700 Wireless tai Medit i900 (ensimmäisen-tason tarkkuus, ei tilausta, vahva arvo).
Päivitys: Primescan-sarja maksimaalisen tarkkuuden takaamiseksi.
Varoitus: toisen tason-tarkkuuslaitteet vaativat huolellista tekniikkaa jatkuvilla 4 yksikön jänteillä.
Polku 3 - 7–9 yksikköä pitkä-jänneväli tai koko-kaaren kiinteä restaurointi
Tarkkuus lähestyy kriittistä 100 μm:n linjaa.
Suositeltavat: Primescan / Primescan 2 (johtava in-todenmukaisuus) tai iTero Lumina (suuri näkökenttä vähentää ompeleita).
Mahdollinen: uusin TRIOS-sukupolvi.
Vältä: laitteita, joiden kaaren täydellinen{0}}todenmukaisuus on lähellä tai yli 90–100 μm.
Polku 4 - Implantin restauroinnit ja kaikki-on-X
Passiivisen istuvuuden vaatimukset ovat tiukemmat (<150 μm clinical, ideally far tighter). Conventional intraoral scanning alone is often only marginally adequate on multi-implant spans.
Suositeltavat: skannerit, joissa on integroitu fotogrammetria (tällä hetkellä Aoralscan Elite -sarja) tai huippuluokan{0}}skanneri + erillinen fotogrammetriayksikkö.
Älä luota pelkästään tavalliseen suunsisäiseen skanneriin monien{0}}implanttien koko-kaaren tapauksessa.
Polku 5 - Oikomishoidot täydet-kaaritietueet / Invisalign-raskaita käytäntöjä
Tarkkuustoleranssi on suurempi (100–200 μm). Ekosysteemien integraatiosta tulee hallitseva tekijä.
Invisalign{0}}keskittynyt: iTero Lumina (syvä alustaintegraatio).
Muut selkeät-linjauslaitteet tai perinteiset oikomishoidot: mikä tahansa avoin-STL-skanneri (Medit-sarja, TRIOS, Aoralscan jne.).
Osa 5|Tarran hintaa pidemmälle katsoen: viiden-vuoden kokonaisomistuskustannukset
Laitteiston hinta on vain pääsylippu. Realistinen viiden vuoden malli (1 000 skannausta vuodessa) paljastaa suuria eroja:
| Laite | Laitteisto | 5 vuoden tilaus | 5 vuoden kulutustarvikkeet | Noin . 5-vuoden TCO | Hinta per skannaus |
|---|---|---|---|---|---|
| iTero Lumina | $45,000 | $22,800 | $15,000 | $82,800+ | $16.6 |
| Primescan 2 | $24,995 | ~$15,000 | $17,500 | $57,500+ | $11.5 |
| TRIOS 6 | $27,900 | $11,940 | $3,500 | $43,340 | $8.7 |
| TRIOS 5 | $25,900 | ~$5,000 | $3,500 | $34,400 | $6.9 |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | $0 | $3,500 | $27,499 | $5.5 |
| Medit i900 | $18,999 | $0 | $2,500 | $21,499 | $4.3 |
| Medit i700 (langallinen) | $13,500 | $0 | $2,500 | $16,000 | $3.2 |
| Aoralscan 3 langaton | $12,999 | $0 | $3,500 | $16,499 | $3.3 |
| Medit i600 | $10,500 | $0 | $2,500 | $13,000 | $2.6 |
Tilaus- ja kertakäyttö{0}}vinkkikustannukset voivat ylittää alkuperäisen laitteiston hinnan viiden vuoden aikana. "Ei tilausta" on siis todellinen taloudellinen etu, ei markkinointikieli.
Osa 6|Pikapäätöstaulukot ja ostoa edeltävät-tarkistuslistat
Skenaario × Budjetin pikaopas
| Ensisijainen kliininen painopiste | Arvoalue | Keskiluokka | Korkeampi alue | Premium-sarja |
|---|---|---|---|---|
| Yksittäisiä kruunuja / viiluja | Medit i600 / Aoralscan 3 | Medit i700 / Aoralscan 3 Wireless | Medit i900 | TRIOS 5 |
| Lyhyet{0}}jännesillat | Aoralscan 3 | Medit i700 langaton | Medit i900 | Primescan 2 / TRIOS 6 |
| Täysi{0}}kaari korjattu | - | - | Harkitse i900 + varovaista tekniikkaa | Primescan 2 / iTero Lumina / TRIOS 6 |
| Implantti / kaikki-on-X | - | - | - | Aoralscan Elite (sisäänrakennettu{0}}IPG) |
| Oikomishoito / Invisalign | Avaa skannerit / AngelScanner | Medit i700 | Medit i900 | iTero Lumina |
Kymmenen-kysymyksen-ostoa edeltävä tarkistuslista
Mikä on todellinen tapausten yhdistelmä (yksittäiset kruunut / lyhyet sillat / täysi -kaari / implantti / orto-osuudet)?
Arvioitu kuukausittainen skannausmäärä?
Muuttuuko kliininen fokus seuraavien 3–5 vuoden aikana (esim. lisäämällä implantti tai kaikki -on-X)?
Kuinka syvä on sitoutuminen suljettuun ekosysteemiin (Invisalign, CEREC jne.)?
Onko avoin STL/PLY/OBJ vienti pakollinen?
Mitä CAD-ohjelmistoa ensisijainen laboratorio käyttää?
Käyttäjän käden koko, otteen mieltymys ja jatkuvan skannausistunnon pituus?
Klinikan asettelu, teho/verkkorajoitukset, usean{0}}operaation jakamistarpeet?
Kova budjetti laitteistolle verrattuna viiden{0}}vuoden TCO-kattoon?
Paikallisen jälleenmyyjän palvelun vasteaika ja takuuehdot?
Näihin kymmeneen kysymykseen vastaaminen kaventaa kentän yleensä yhteen tai kahteen realistiseen ehdokkaaseen.
Perspektiivin sulkeminen
Älä aloita "Mikä skanneri on tarkin?" Kolme parasta ovat tilastollisesti samanlaisia useimmissa korjaavissa töissä.
Älä aloita "mikä on halvin?" Viiden-vuoden skannaushinta voi vaihdella kertoimella viisi tai enemmän.
Aloita kolmella kysymyksellä:
Mitä minun pitää ensisijaisesti skannata? (määrittää tarkkuustason)
Olenko valmis hyväksymään jatkuvat tilauskulut ekosysteemieduista?
Vastaako tapaukseni kolmen tai viiden vuoden kuluttua edelleen tämän päivän valintaa? (erityisesti olennainen implantti/Kaikki-on-X tai Invisalign-tilavuus)
Selkeät vastaukset antavat selkeitä suosituksia: yksi-silta ja lyhyt-silta ilman tilaustoiveita → avoimet ei--tilauskeskipit{3}}skannerit; täysi-kaaren ennallistamisen prioriteetti → nykyiset lippulaivatarkkuusjohtajat; All-on-X pitkän aikavälin-tarkennus → integroidut fotogrammetriaratkaisut; raskas Invisalign-volyymi → ekosysteemi{8}}natiivialustat.
Avoimen-järjestelmän vaihtoehdot laajentavat käytännön valinnanvaraa
Täysin avoimet intraoraaliset skannerit, jotka vievät puhtaita STL/PLY/OBJ-tiedostoja, eivät sisällä pakollista ohjelmistotilausta ja integroituvat mihin tahansa suureen CAD-alustaan (exocad, 3Shape jne.), antavat klinikoille maksimaalista joustavuutta ja alentaa viiden -vuoden TCO:ta. Aident AI-30 on suunniteltu juuri tätä profiilia varten: kevyt, jauhe{6}}vapaa, avoimen-muotoinen tuloste, eikä jatkuvia ohjelmistomaksuja-, joten se on vahva ehdokas yksittäiseen-kruunuun, lyhyisiin{10}}sillallisiin ja ortodonttisiin tallenteisiin liittyviin työnkulkuihin samalla kun se säilyttää monimutkaiset tapaukset myöhemmin.
Tarkista nykyiset avoimet{0}}skannerin tekniset tiedot, yhteensopivuustiedot ja suorita Scan → Design → Print työnkulut osoitteessaaident3d.com. Ota yhteyttä tiimiin, niin voit vertailla tapauksiasi ja viiden-vuoden määräennusteita rinnakkain.

